Στα βαθιά του Αιγαίου αναπαύεται η ενοχή μας...

Η είδηση?

Τραγικός επίλογος στο Φαρμακονήσι

Δεκαοκτώ ημέρες μετά το ναυάγιο, το ωκεανογραφικό σκάφος "Στράβων" του Πολεμικού Ναυτικού, εντόπισε σε βάθος 73 μέτρων το ναυάγιο του βυθισμένου σκάφους κοντά στη βραχονησίδα του Φαρμακονησίου. Τέσσερις νεκροί μετανάστες, μεταξύ των οποίων δύο παιδιά, ανασύρθηκαν από το σκάφος που βυθίστηκε στο Φαρμακονήσι, στις 20 Ιανουαρίου, κατά τη διάρκεια της επιχείρησης ρυμούλκησής του από σκάφος του Λιμενικού Σώματος. [Παρασκευή 7/2/2014]                                 

 

 

Το τραγούδι?

«Περιπλανώμενο»

 

Η Ανδριάνα Μπάμπαλη  τραγουδά για όσους βγήκαν από το νερό με πρόσωπα στεγνά.

 

http://www.youtube.com/watch?v=Zk4YTSEXLrg

 

Χαθήκανε και το νερό
τους έφερε ως εδώ
Αδέσποτα χωρίς χαρτιά
με πρόσωπα στεγνά

"Εγώ που χρόνια τώρα τριγυρνώ
σαν πουλί περιπλανώμενο
μες στη μοναξιά, μες στην ξενιτιά
που δεν την αντέχω άλλο πια..."

Ξένος ήμουνα κι εγώ
πριν γίνω αφεντικό
πριν χτίσω και φτιαχτώ
πριν μάθω να ξεχνώ
Ξένος ήμουνα αλλά
εσύ είσαι ο ξένος πια
και δίπλα μου όπως ζεις
τη μέρα μου ενοχλείς

Χαθήκαμε μες στην κοιλιά
μιας μάνας που ξεχνά
Κι απ? το εμείς το ξένο εγώ
μου λέει να μισώ

 

Και ο Επιτάφιος Θρήνος για τους άταφους νεκρούς του Αιγαίου?

?? ?ωσ?φ θεασάμενος, προσ?λθε τ? Πιλάτ? κα? καθικετεύει λέγων·  δός μοι το?τον τ?ν ξένον, τ?ν ?κ βρέφους ?ς ξένον ξενωθέντα ?ν κόσμ?· δός μοι το?τον τ?ν ξένον, ?ν ?μόφυλοι μισο?ντες θανατο?σιν ?ς ξένον· δός μοι το?τον τ?ν ξένον, ?ν ξενίζομαι βλέπειν το? θανάτου τ? ξένον· δός μοι το?τον τ?ν ξένον, ?στις ο?δεν ξενίζειν το?ς πτωχούς τε κα? ξένους· δός μοι το?τον τ?ν ξένον, ?ν ?βρα?οι τ? φθόν? ?πεξένωσαν κόσμ?· δός μοι το?τον τ?ν ξένον, ?να κρύψω ?ν τάφ?, ?ς ?ς ξένος ο?κ ?χει τ?ν κεφαλ?ν πο? κλ?ν?· δός μοι το?τον τ?ν ξένον, ?ν ? Μήτηρ καθορ?σα νεκρωθέντα ?βόα· ? Υ?? κα? Θεέ μου, ε? κα? τ? σπλάγχνα τιτρώσκομαι, κα? καρδίαν σπαράττομαι, νεκρόν σε καθορ?σα, ?λλ? τ? σ? ?ναστάσει θαρρο?σα μεγαλύνω.

(Ακολουθία Μ. Παρασκευής)

 

 

Γώργος Μάλφας